Rubycon 400LSU10000M90X145 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 725 ratings
400LSU10000M90X145 main image
Model Number
400LSU10000M90X145
Datasheet
400LSU10000M90X145 PDF
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Series
LSU
Capacitance
10000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)