Rubycon 400LSG4700MNB77X121 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 628 ratings
400LSG4700MNB77X121 main image
Model Number
400LSG4700MNB77X121
Datasheet
400LSG4700MNB77X121 PDF
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
LSG
Product Status
Obsolete
Capacitance
4700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.8 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.032" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
4.843" (123.00mm)