Rubycon 400LSG3300MNB64X139 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 687 ratings
400LSG3300MNB64X139 main image
Model Number
400LSG3300MNB64X139
Datasheet
400LSG3300MNB64X139 PDF
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Series
LSG
Capacitance
3300 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
8.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
12.46 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.110" (28.20mm)
Size / Dimension
2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)
5.591" (142.00mm)