Rubycon 400LSG2200MEFC51X138 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 798 ratings
400LSG2200MEFC51X138 main image
Model Number
400LSG2200MEFC51X138
Datasheet
400LSG2200MEFC51X138 PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Series
LSG
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
6.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.1 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.858" (21.80mm)
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)
5.551" (141.00mm)