Rubycon 400LEX3R3MEFC10X9 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 733 ratings
400LEX3R3MEFC10X9 main image
Model Number
400LEX3R3MEFC10X9
Datasheet
400LEX3R3MEFC10X9 PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
LEX
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
48 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
96 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)