Rubycon 400HXC150MEFCSN25X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 665 ratings
400HXC150MEFCSN25X35 main image
Model Number
400HXC150MEFCSN25X35
Datasheet
400HXC150MEFCSN25X35 PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
HXC
Product Status
Active
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.002 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)