Rubycon 400CXW220MEFC18X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 757 ratings
400CXW220MEFC18X45 main image
Model Number
400CXW220MEFC18X45
Datasheet
400CXW220MEFC18X45 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
CXW
Product Status
Obsolete
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)