Rubycon 400CXW100MEFC16X31.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 786 ratings
400CXW100MEFC16X31.5 main image
Model Number
400CXW100MEFC16X31.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
400CXW100MEFC16X31.5 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
CXW
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.065 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)