Rubycon 400CXW100MEFC12.5X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 832 ratings
400CXW100MEFC12.5X50 main image
Model Number
400CXW100MEFC12.5X50
Datasheet
400CXW100MEFC12.5X50 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
CXW
Product Status
Obsolete
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
680 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.02 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)