Rubycon 400CFX4.7MEFC10X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 633 ratings
400CFX4.7MEFC10X16 main image
Model Number
400CFX4.7MEFC10X16
Datasheet
400CFX4.7MEFC10X16 PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Packaging
Bulk
Capacitance
4.7 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
44 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)