Rubycon 400CFX2.2MEFC8X11.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 774 ratings
400CFX2.2MEFC8X11.5 main image
Model Number
400CFX2.2MEFC8X11.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
400CFX2.2MEFC8X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
CFX
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
2.2 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)