Rubycon 400BXW68MEFC18X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 654 ratings
400BXW68MEFC18X20 main image
Model Number
400BXW68MEFC18X20
Datasheet
400BXW68MEFC18X20 PDF
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Series
BXW
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.325 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)