Rubycon 400BXW68MEFC16X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 847 ratings
400BXW68MEFC16X25 main image
Model Number
400BXW68MEFC16X25
Datasheet
400BXW68MEFC16X25 PDF
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Series
BXW
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.425 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)