Rubycon 400BXW150MEFC18X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 858 ratings
400BXW150MEFC18X35 main image
Model Number
400BXW150MEFC18X35
Datasheet
400BXW150MEFC18X35 PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Series
BXW
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
920 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.07 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)