Rubycon 400BXC6.8MEFC10X16 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 676 ratings
400BXC6.8MEFC10X16 main image
Model Number
400BXC6.8MEFC10X16
Datasheet
400BXC6.8MEFC10X16 PDF
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL
In Stock : 917
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
BXC
Product Status
Active
Capacitance
6.8 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)