Rubycon 400BXC22M12.5X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 673 ratings
400BXC22M12.5X25 main image
Model Number
400BXC22M12.5X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
400BXC22M12.5X25 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
BXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
304 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
760 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)