Rubycon 400BXA82MEFCCC18X35.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 796 ratings
400BXA82MEFCCC18X35.5 main image
Model Number
400BXA82MEFCCC18X35.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
400BXA82MEFCCC18X35.5 PDF
Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
BXA
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
82 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)