Rubycon 35ZLQ270MEFC8X16 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 723 ratings
35ZLQ270MEFC8X16 main image
Model Number
35ZLQ270MEFC8X16
Datasheet
35ZLQ270MEFC8X16 PDF
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 633
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
ZLQ
Packaging
Bulk
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
695 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.39 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)