Rubycon 35ZLJ330M8X20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 811 ratings
35ZLJ330M8X20 main image
Model Number
35ZLJ330M8X20
Datasheet
35ZLJ330M8X20 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 16742
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.078 A @ 120 Hz
Impedance
41 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)