Rubycon 35ZLJ220M8X16 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 855 ratings
35ZLJ220M8X16 main image
Model Number
35ZLJ220M8X16
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35ZLJ220M8X16 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 5628
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
ZLJ
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Impedance
59 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)