Rubycon 35ZLG270MEFC8X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 725 ratings
35ZLG270MEFC8X20 main image
Model Number
35ZLG270MEFC8X20
Datasheet
35ZLG270MEFC8X20 PDF
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZLG
Packaging
Bulk
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
784 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Impedance
20 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)