Rubycon 35ZL2200MEFC16X25 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 822 ratings
35ZL2200MEFC16X25 main image
Model Number
35ZL2200MEFC16X25
Datasheet
35ZL2200MEFC16X25 PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ZL
Packaging
Bulk
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)