Rubycon 35ZL10MEFCTZ4X7 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 744 ratings
35ZL10MEFCTZ4X7 main image
Model Number
35ZL10MEFCTZ4X7
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35ZL10MEFCTZ4X7 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
ZL
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Impedance
960 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)