Rubycon 35YXS560MEFC10X20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 857 ratings
35YXS560MEFC10X20 main image
Model Number
35YXS560MEFC10X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35YXS560MEFC10X20 PDF
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 665
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXS
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
560 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
946 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.72 A @ 100 kHz
Impedance
37 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)