Rubycon 35YXJ470M10X16 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 766 ratings
35YXJ470M10X16 main image
Model Number
35YXJ470M10X16
Datasheet
35YXJ470M10X16 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 3690
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
YXJ
Packaging
Bulk
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
907.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.21 A @ 100 kHz
Impedance
62 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)