Rubycon 35YXH680MEFCT810X28 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 817 ratings
35YXH680MEFCT810X28 main image
Model Number
35YXH680MEFCT810X28
Datasheet
35YXH680MEFCT810X28 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Packaging
Tape & Box
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.051 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.91 A @ 100 kHz
Impedance
31 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)