Rubycon 35YXH680MEFC10X28 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 846 ratings
35YXH680MEFC10X28 main image
Model Number
35YXH680MEFC10X28
Datasheet
35YXH680MEFC10X28 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Packaging
Bulk
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.051 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.91 A @ 100 kHz
Impedance
31 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)