Rubycon 35YXH560MEFC10X23 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 846 ratings
35YXH560MEFC10X23 main image
Model Number
35YXH560MEFC10X23
Datasheet
35YXH560MEFC10X23 PDF
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Packaging
Bulk
Capacitance
560 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
907.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Impedance
42 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)