Rubycon 35YXH33MEFCT15X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 850 ratings
35YXH33MEFCT15X11 main image
Model Number
35YXH33MEFCT15X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35YXH33MEFCT15X11 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXH
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
82 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Impedance
580 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)