Rubycon 35YXG33MEFCTA5X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 647 ratings
35YXG33MEFCTA5X11 main image
Model Number
35YXG33MEFCTA5X11
Datasheet
35YXG33MEFCTA5X11 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Series
YXG
Packaging
Tape & Box
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Impedance
580 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)