Rubycon 35YXG330MT810X16 (500 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 771 ratings
35YXG330MT810X16 main image
Model Number
35YXG330MT810X16
Datasheet
35YXG330MT810X16 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Series
YXG
Packaging
Tape & Box
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
665.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.21 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)