Rubycon 35YXF33MEFCT15X11 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.8 859 ratings
35YXF33MEFCT15X11 main image
Model Number
35YXF33MEFCT15X11
Datasheet
35YXF33MEFCT15X11 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Series
YXF
Packaging
Tape & Box
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
82.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Impedance
900 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)