Rubycon 35VXG2700MEFCSN22X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 874 ratings
35VXG2700MEFCSN22X25 main image
Model Number
35VXG2700MEFCSN22X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35VXG2700MEFCSN22X25 PDF
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
VXG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
2700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.29 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4835 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)