Rubycon 35USG5600MEFCSN25X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 647 ratings
35USG5600MEFCSN25X25 main image
Model Number
35USG5600MEFCSN25X25
Datasheet
35USG5600MEFCSN25X25 PDF
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
USG
Capacitance
5600 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.79 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.209 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)