Rubycon 35USG18000MEFCSN35X35 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 850 ratings
35USG18000MEFCSN35X35 main image
Model Number
35USG18000MEFCSN35X35
Datasheet
35USG18000MEFCSN35X35 PDF
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP
In Stock : 65
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
USG
Capacitance
18000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.555 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)