Rubycon 35TZV10M5X6.1 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 641 ratings
35TZV10M5X6.1 main image
Model Number
35TZV10M5X6.1
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35TZV10M5X6.1 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
In Stock : 13427
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
TZV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
54.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Impedance
700 mOhms
Lead Spacing
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)