Rubycon 35TZV100M8X10.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 838 ratings
35TZV100M8X10.5 main image
Model Number
35TZV100M8X10.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35TZV100M8X10.5 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
In Stock : 13588
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
TZV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Impedance
160 mOhms
Lead Spacing
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)