Rubycon 35TXW1800MEFC10X60 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 662 ratings
35TXW1800MEFC10X60 main image
Model Number
35TXW1800MEFC10X60
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35TXW1800MEFC10X60 PDF
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
TXW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.17 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)