Rubycon 35SGV100M6.3X8 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 641 ratings
35SGV100M6.3X8 main image
Model Number
35SGV100M6.3X8
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35SGV100M6.3X8 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
In Stock : 145
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
SGV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Lead Spacing
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)