Rubycon 35RX30220M10X12.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 601 ratings
35RX30220M10X12.5 main image
Model Number
35RX30220M10X12.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35RX30220M10X12.5 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 4603
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
RX30
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
434 mA @ 120 Hz
Impedance
150 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)