Rubycon 35PZA82M8X12.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 805 ratings
35PZA82M8X12.5 main image
Model Number
35PZA82M8X12.5
Datasheet
35PZA82M8X12.5 PDF
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 35V T/H
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
PZA
Product Status
Obsolete
Type
Polymer
Capacitance
82 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)