Rubycon 35PX4700MEFC16X35.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 854 ratings
35PX4700MEFC16X35.5 main image
Model Number
35PX4700MEFC16X35.5
Datasheet
35PX4700MEFC16X35.5 PDF
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PX
Capacitance
4700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.87 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.1505 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)