Rubycon 35PX330MEFC10X12.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 659 ratings
35PX330MEFC10X12.5 main image
Model Number
35PX330MEFC10X12.5
Datasheet
35PX330MEFC10X12.5 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PX
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)