Rubycon 35PK220MEFC8X11.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 787 ratings
35PK220MEFC8X11.5 main image
Model Number
35PK220MEFC8X11.5
Datasheet
35PK220MEFC8X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 4491
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PK
Packaging
Bulk
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
444 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)