Rubycon 35PJV180MVB8X10.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 725 ratings
35PJV180MVB8X10.5 main image
Model Number
35PJV180MVB8X10.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35PJV180MVB8X10.5 PDF
Description
CAP ALUM POLY HYB 180UF 35V SMD
In Stock : 244
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PJV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Hybrid
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Features
High Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
96 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.92 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)