Rubycon 35MXG6800MEFCSN25X30 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 857 ratings
35MXG6800MEFCSN25X30 main image
Model Number
35MXG6800MEFCSN25X30
Datasheet
35MXG6800MEFCSN25X30 PDF
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
In Stock : 261
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Capacitance
6800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.7715 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)