Rubycon 35MXG22000MEFCSN35X40 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 809 ratings
35MXG22000MEFCSN35X40 main image
Model Number
35MXG22000MEFCSN35X40
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35MXG22000MEFCSN35X40 PDF
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP
In Stock : 1701
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
22000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
4.92 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.658 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)