Rubycon 35MXC3900MEFCSN22X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 804 ratings
35MXC3900MEFCSN22X25 main image
Model Number
35MXC3900MEFCSN22X25
Datasheet
35MXC3900MEFCSN22X25 PDF
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP
Capacitance
3900 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.047 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)