Rubycon 35MXC27000MEFC35X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 618 ratings
35MXC27000MEFC35X50 main image
Model Number
35MXC27000MEFC35X50
Datasheet
35MXC27000MEFC35X50 PDF
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP
Capacitance
27000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.095 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)