Rubycon 35MXC15000MEFC35X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 787 ratings
35MXC15000MEFC35X35 main image
Model Number
35MXC15000MEFC35X35
Datasheet
35MXC15000MEFC35X35 PDF
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Capacitance
15000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.278 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)